Mobilní evidence pracovní doby „do kapsy“

Evidence pracovní doby pracovníků v terénu, chceme-li být důslední, je obvykle administrativně obtížný úkol pro obě strany. Pracovníky samotné i nadřízené zpracovatelské složky. Chceme-li dodržet zákonné povinnosti, obvykle skončí evidence formou ručního zapisování dat a následně přepisováním do docházkového systému pro zpracování. Cesta s velkou pracností a náročností na čas. O přesnosti či hodnověrnosti vlastních zápisů vůči reálné skutečnosti lze přitom mnohdy úspěšně pochybovat.

Profesí, jež tento problém řeší je přitom velká šíře. Jen namátkovým výčtem

  • Obchodní zástupci, jež se pohybují mezi svými klienty
  • Manažeři pracující doma, v terénu, v sídle firmy
  • Servisní služby provádějící výkony v regionu či celoplošně v, i mimo ČR
  • Dopravci, řidiči kamionů
  • Pracovníci IT a další profese v rámci Home Office, pohotovosti
  • Profese, jež potřebují sledovat výkony pracovníků v terénu pro různé zakázky jako jsou opravy el. vedení, úklidové služby, pracovní skupiny na úklidových vozech
  • Stavební profese na liniových stavbách, sledování výkonů pro menší stavební lokality pro „přesouvající se skupiny dělníků“ apod.

Pro tyto profese může být výrazným zjednodušením využití systému evidence pracovní doby a výkonů na zakázkách s využitím mobilní aplikace provozovatelné na mobilech s operačním systémem Android. Aplikace, jež vyniká jednoduchostí nasazení i vlastním provozem.

Schéma fungování mobilní docházky

Základní modely nasazení docházky:

Pracovníci pohybují se samostatně v terénu (obchodní zástupci, manažeři, řidiči kamionů):

Aplikace v mobilu umožňuje kdykoli provést záznam o začátku / konci pracovního výkonu, popř. přerušení pracovního výkonu. Osobní mobil zaznamenává pouze data jednoho pracovníka, proto není třeba doplňkové identifikace a postačí jen volba typu záznamu a jeho potvrzení. Spolu s časovým záznamem může pracovník doplnit k záznamu i poznámku o typu výkonu, číslu zakázky apod. Mobil provede záznam a automaticky, nebo poloautomaticky přenese data do centrálního systému přes datovou linku, popř. po příchodu do prostředí s přístupnou lokální WIFI. Záznam může obsahovat vedle základní informace o čase a typu záznamu poznámku/číslo zakázky a přesnou souřadnici kde byl záznam pořízen na základě GPS nebo triangulace.

Skupiny pracovníků s vedoucím pracovníkem:

Pro evidenci a pořizování záznamů pro skupinu pracovníku dostačuje instalace aplikace na jediném mobilu, obvykle u vedoucího pracovníka. Ostatní pracovníci mohou být vybaveni čipy, kterými se mohou identifikovat i na pevně instalovaném docházkovém systému v mateřském provozu. V terénu pak aplikace využívá NCF rozhraní mobilu (je-li mobil tímto rozhraním vybaven), přes které se karty pracovníků, načítají stejně jako na stacionárním docházkovém terminálu. Přenos záznamů je uskutečněn shodně s předchozím odstavcem.

screenshot z mobilní aplikacescreenshot z mobilní aplikacescreenshot z mobilní aplikace

Soubory ke stažení: Mobilní docházka – dokument v PDF